Quantcast
Channel: Egyéb | Dolgozó mami
Viewing all articles
Browse latest Browse all 105

Mi kell a baby boom-hoz?

$
0
0
babyboom

photo by max think sees

Néhány hete őrült cikkezés folyik a médiában arról, hogyan növelné a kormányunk a születési kedvet. Először csak a nagy hír közölték, részleteket nem, majd szépen lassan szivárogtatták ki a különböző ötleteket. Kaptam az alkalmon, s a Dolgozó mami Facebook oldalán megkérdeztelek titeket: mi kellene nektek ahhoz, hogy több gyereket merjetek vállalni? Szándékosan megadtam több lehetőséget, ami a kormány kiszivárogtatott tervei között is szerepelt, s belecsempésztem a sajátjaimat is, amiről szó sem volt az újságcikkekben. Hogy miért? Mindjárt meglátjátok!

Volt itt minden: első hallásra hatalmas összegű kelengyepénz (amit még nem tudni pontosan, hogy az első vagy a további babánál adnának), magasabb TGYÁS, GYED, munkahelyi bölcsi és ovi állami normatívával, születések számát ösztönző tematikájú műsorok a tévében (neeeem, itt nem a “felnőtt” filmekre gondoltak a honatyák :-D , te kis huncut :-D ), munkavédelmi akcióterv kiterjesztése a többgyerekesekre… Első hallásra ezek mind szépen hangzanak, s az általatok adott válaszok alapján úgy láttam, nektek is tetszik – főleg a magasabb TGYÁS, GYED. De hol a hiba? Mert bizony van, nem is kicsi…

Te miért nem szülsz most azonnal másodikat, harmadikat, negyediket? Ok, rosszul kérdeztem, most azonnal nem tudsz szülni, kell néhány hónap hozzá (pontosan kilenc :-) ), de miért nem vállaltok második, harmadik, negyedik babát? Számtalan anyukával beszélgettem leveleztem az elmúlt két évben, és a legtöbbjük – a túlnyomó többség – nem a TGYÁS, vagy a GYED összegét, az ovi vagy a bölcsi hiányát jelölte meg fő okként. Hanem a bizonytalanságot. Azt, hogy ha vége az otthon töltött éveknek, halvány lila dunsztja sincs, hogy lesz-e munkája. No, nem a régi cégnél, ott tuti, hogy nem várják vissza… hanem általában lesz-e új munkája a legkisebb gyerkőc 3. szülinapja után. S nem egy-két hónapig, hanem sok-sok évig. Hogy miért rossz, azaz nem túl hatékony megoldás a mostani pénzügyi gyors-tunning, amit terveznek? Mert nem ad sem hosszú távú biztonságot, sem lehetőséget arra, ami a legtöbb gyermekes családnak kell – a kétkeresős modell. Ha anyuka egy gyerek után megtapasztalta, hogy mennyire nehéz állást találnia, kettővel még nehezebb lesz. Hárommal meg még nehezebb… Márpedig a felelős gyerekvállaláshoz több dolog kell a szereteten és a gondoskodáson túl: előre tervezés, pénzügyi biztonság, pénzügyi felelősség. Arról, hogy mennyibe kerül egy gyerek (nem az első 2-3 évben, hanem 18-20 éves koráig, vagy még tovább), lehet vitatkozni, de tény: nagyon sokba kerül. Ha ez a téma érdekel, ide kattintva találsz egy nagyon jól összeszedett cikket a kezdeti költségekről, itt meg egy másikat a tervezésről, bevételekről, tartalékokról. Tehát szerintem az, hogy szüléskor kapsz egy nagyobb összeget, majd a 2. vagy 3. életévig kissé megemelik a mostani juttatásokat, nem segít. Olyan ez, mint a szabad felhasználású személyi hitel: csak az lebeg sokak szeme előtt, hogy hú, félmillió forintot kapok. Azt, hogy ezt mekkora kamattal, s vissza tudja-e egyáltalán fizetni, s ha igen, hány évig nyögi majd, már nem mindenki gondolja végig. Becsapós…

Mellesleg a nem is olyan régi szakirodalmat olvasgatva (Bálint Mónika – Köllői János), vagy szakértőkkel egyeztetve az is fel kellene, hogy tűnjön a GYED-GYES emelést ígérőknek, hogy a gyermektámogatási rendszer munkapiaci hatásainak pontos felméréséhez olyan, kifejezetten e célra irányuló adatfelvételre lenne szükség, amely számtalan apró részletet rögzít a támogatást igénylőkről, azok korábbi jogviszonyairól, időtartamáról, bérezésükről, a visszatérés idejéről, vagy az otthonmaradás okáról, jelenlegi tevékenységükről, a gyermeket gondozó személyről, vagy intézményről. S most kapaszkodjatok meg: ilyen adatfelvétel az elmúlt negyven évben nem született, így érthetetlen, hogy havi több mint százmillió forint kerül kifizetésre egy olyan rendszer keretein belül, melynek a munkaerőpiacra, a női foglalkoztatásra gyakorolt hatását, a gyermekszülés utáni újbóli elhelyezkedést segítő vagy akadályozó mivoltát senki nem vizsgálta, így hasznosságát nem is tudhatja biztosan. Tehát emeljünk, de min? Azon, amit nem is tudunk, hogy miért folyósítunk, mi a hatása, segít-e valóban hosszú távon az érintetteknek? (Igaz, egy komoly előnye van a GYES-nek, csökkenti az amúgy nagyon durván jelentkező gyermekszegénységet Magyarországon…)

A nyugati országok példáján egyértelműen látható, hogy ott sikerült a csökkenő születésszámot megfordítani, ahol a kisgyermekes nők munkaerő-piaci reintegrációját megoldották, egyszerűen szólva, ahol gyerekszülés és gondozás után a nő folytathatta a munkavégzést. Nem biztos, hogy ugyanannál a cégnél, nem biztos, hogy ugyanabban a munkaidőben, mint korábban – legtöbbször részmunkaidőben -, de nagyobb gond nélkül visszatérhetett akkor, amikor tervezte. Ehhez pedig három dolog kell: munkáltatók, akik egyenlő esélyeket biztosítva, nem diszkriminálva, sőt örömmel visszaveszik őket, akik nem kapnak sikítófrászt egy várandós anyukától, gyermekellátó intézmények, amik elérhető közelségben és áron annak, s olyan anyukák, akik valóban előre terveznek, s dolgozni akarnak néhány év után. Mert ha tudod, hogy az első gyermek megszületésével nem írtad ki magad a munkából “örökre”, akkor szívesen vállalsz másodikat, harmadikat is. Ha tudod, hogy el fogod tudni tartani 5-10-15 év múlva is, mert lesz munkád, akkor vállalod. Ha azt látod, hogy kínkeservesen visszaküzdötted magad egy alacsonyabb, megalázóbb munkakörbe több hónapnyi, vagy évnyi hiábavaló próbálkozás után, hogy a 2-3 év alatt kimerült családi kasszát végre kissé helyre hozzátok, ezerszer meggondolod, hogy legyen e következő babázás is.

Nos, ezért került bele az én kis rögtönzött kérdőívembe az, ami egyik honatyának sem jutott eszébe, hogy a felmondási védelmet állítsák vissza. Mert amióta eltörölték ezt a fizetés nélküli szabadságot megszakító és visszatérő anyukáknál (ok, csak korlátozták, de valójában ez inkább teljes eltörlést jelent, hiszen mit tudsz tenni, ha közlik veled, hogy megszűnt a munkaköröd, s nincs másik – ha igaz, ha nem ez az indok…), mást sem csinálok, csak kirúgott, vagy kirúgással fenyegetett anyukáknak adok tanácsot… Persze, nagyon szívesen teszem ezt. És közben írogatom a magam véleményét a baby boomról… hátha valaki elolvassa és elgondolkozik rajta…

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 105