Manapság úton-útfélen lehet mindenféle karrier-tanácsadókkal, TB-szakértőkkel, life és business coachokkal találkozni, akik sok szépet ígérnek az ember lányának. Én magam is a bőség zavarától szenvednék, ha történetesen egy szakemberre lenne szükségem, mert hát nagyon sokan vannak, mindenki dicséri magát, nagyjából ugyanazt is kínálják, hogyan válasszak közülük? A mai bejegyzéssel ebben szeretnék segíteni annak, aki tanácstalan az információk dzsungelében…
Az első és legfontosabb dolog, hogy mi magunk próbáljunk meg tisztába kerülni azzal, hogy mi is a problémánk, ha szakembert keresünk annak megoldására. Vannak esetek, amikor kis utánajárással könnyen kideríthetjük, hogy a téma, amiben kérdezünk, pontosan milyen szakterülethez is tartozik. Számtalanszor kapok például a blogon társadalombiztosítási kérdést, ami ugye nem a szakterületem, semmi köze nincs a munkajoghoz – bár lassan már elég jól beletanultam ebbe is Mégis, ha komolyabb TB tanácsadásról van szó, mindig leírom, hogy ez nem az én területem, és átirányítom az illetőt egy másik szakértőhöz. Mindenki maradjon a maga kaptafájánál…
Tehát először alaposan gondoljuk át, hogy mi is a kérdésünk, s ezután keressünk megfelelő szakembert. A legtöbb honlapon ott vannak a felsorolt esetek, amikben szakértőként közreműködik az adott tanácsadó.
Második szempont, amit ajánlani tudok, hogy nagyon alaposan nézzünk utána, hogy ki is az a szakértő, akihez fordulunk. Ez a mai információval teli világban nem tűnhet nehéznek, bár néha pont azzal van gond, hogy a fontos, és lényegi információkat kiszűrjük a hatalmas blabla közül. Mi a végzettsége, milyen bizonyítványai, oklevelei vannak a szakértőnek, tanácsadónak? Mióta foglalkozik ezzel a szakterülettel? De, tovább megyek: hogy hívják? Mert sajnos jó néhány esetben ez sincs fent a honlapon, a Rólunk rovat csak általános, semmitmondó információkat tartalmaz. Márpedig ha nincs ott a neve, hogy tudod beütni a google keresőbe, hogy elolvass róla mindent? A tanácsadás egy bizalmi szakma, ha nincs ott a neve, fényképe, szaktudásának bizonyítékai (végzettség, oklevelek, gyakorlat leírása), azonnal felejtsük el az illetőt. Nem azt mondom, hogy a hangzatos címek és divatosan csengő végzettségek az egyetlen bizonyítékai a szakértelemnek, de azért van némi kapcsolat a szakirányú végzettség, több éves gyakorlat és a tudás között
Mielőtt elkötelezed magad – pláne, ha egy hosszabb időtartamú, folyamatos tanácsadásról beszélünk – az is fontos, hogy hol lesz a helyszín, s milyen az időbeosztása annak, akivel dolgozni fogsz közösen. Ha csak egy találkozóról van szó, nem gond az utazás, de ha egy hónapokig tartó együttműködésről van szó, s az utazás 1-2 órát elvesz minden alkalommal az idődből, meglehet, rövid idő múlva te fogod abbahagyni a folyamatot, s így nem fogsz sikert elérni. Szintén nem túl motiváló, ha nem a te időbeosztásodhoz igazított a találkozó. Persze nem várható el, hogy miattad felrúgja az egész napját, de ha te sosem érsz rá délután 5 után, akkor neked nem jó az a coach, akinek van egy főállása, s munkaidő után foglalkozik csak az ügyfeleivel.
Azonnal fordíts hátat, ha azt mondja, hogy az ő ügyfeleinek mindig minden sikerül. Ilyen nincs! Akármelyik területet nézzük, itt mindig emberek vannak, s ahol emberek vannak, ott a szubjektivitás, az esetlegesség, a bizonytalanság is megjelenik. Ha álláskeresés a téma, nem lehet, hogy mindig, mindenkinek sikerüljön minden, hiszen különbözőek, s különböző helyzetben vagyunk: ki szorgalmasabb, tehetségesebb, ki lustább, vagy éppen rossz időben, rossz helyen van. Ha munkajogi tanácsadásról beszélünk, akkor sincs garancia arra, hogy visszavesz téged a cég szülés után, bármennyire jó a tanácsadód, hiszen a törvény már nem kötelezi rá, és hát ugye nem csak a te szándékod a mérvadó, a munkáltatódnak is van egy szándéka. Ezen pedig a legjobb tanácsadó sem tud változtatni, erőszakkal, vuduval, varázslással, semmivel!
Ajánlotta valaki neked? Nos, ez már jelent valamit, az ajánlás annak a jele, hogy ő is elégedett volt vele. De erre az egy lapra se tegyél fel kérlek mindent! Pláne, ha több alkalommal is fogsz vele találkozni, nem csak egyszer. Hogy miért? Mit mond neked az a szó, hogy kémia? Neeeem, nem az ionos kötésre és a periódusos rendszerre gondolok, hanem hogy közöttetek működik-e a kémia? Hogy szimpatikus-e neked, s te neki? Mert ha több hónapon keresztül hetente töltötök együtt 1-2 órát, bizony nem árt, ha ez is működik. Meglehet, valaki azt mondja, hogy egy coach vagy tanácsadó viselkedjen professzionálisan, s ne az legyen a fontos neki, hogy szimpi-e az ügyfele, vagy sem. Ez nagyon szép, és jó, csak nem ez a gyakorlat. Mi is emberek vagyunk, nekünk is vannak érzéseink, mi is viszonyulunk valahogy másokhoz, emberekhez, dolgokhoz, értékekhez. Van olyan ismerősöm, aki hosszú ideig tartó megbízás esetén az első alkalmat ingyen adja, s ha nem tetszik neki az ügyfél, hozzáállása, megmondja neki, hogy ne haragudjon, de nem fogja vállalni. És kész! Te is légy kérlek ugyanilyen “válogatós”, ha bármi miatt nem szimpatikus az ember, ne járj hozzá. Hidd el, jót teszel magadnak ezzel!
Bár nagyon fontos, hogy milyen fajta tanácsadásról és problémáról beszélünk, vannak olyan esetek, amikor az a legjobb, ha nem ő mondja meg a tutit neked, hanem rávezet, megdolgoztat, megtanít téged a neked jó megoldásra, annak megtalálására – főleg a hosszabb időtartamú tanácsadásokra gondolok itt. Egyrészt, mert így sokkal elkötelezettebb leszel a megtalált, kitalált megoldás iránt, másrészt, mert nem elég, ha elmondja neked, az a cél (vagy az lenne), hogy megtanítson rá. Hogy majd később te magad is megbirkózz egy ilyen helyzettel. Az tehát, aki semmit munkát, semmi gondolkozást nem vár el tőled, semmi házi feladatot nem ad, hanem mindent helyetted csinál meg (vagy előzetesen ezt ígéri), nem biztos, hogy jó neked. (Hacsak nem akarsz 3-4 év múlva újra sok pénzt kifizetni valakinek ugyanezért, amikor ugyanez lesz a gondod, s nem tudod, hogy oldd meg újra. Tudod, nem halat adni, hanem halászni tanítani!)
S végül az anyagiak: Ha az árak nincsenek fent az oldalon nyilvános, elérhető módon, az nem feltétlenül rossz, bár őszintén szólva én utálom azokat a kirakatokat, ahol nincs kint az ár. Meglehet, egyéni árszabással dolgozik az illető, de nem hiszem, hogy ne lehetne “tájékozódásképpen” kitenni némi információt. S végül: ha valaki előre fizetést kér, s nem egy egyszeri alkalomra (pl. bizonyos előleg az időpont foglalásakor, ott ez teljesen érthető), hanem egy több alkalomból álló tanácsadás teljes díját, én ott is óvatos lennék. Mert hát miért is fizetsz előre?
Összegezve: neked nagyon fontos a problémád, s az, hogy megoldást találj rá, biztos vagyok benne! Győződj meg róla, hogy akire bízod, az is ugyanilyen fontosként látja, s így is kezeli! Hogy kiváló szakértelemmel, határidőket betartva, téged és az elvárásaidat komolyan véve, de a realitások talaján maradva segít neked!
Vitád, problémád van a munkáltatóddal? Szeretnél előre felkészülni, hogy a lehető legjobbat hozd ki a helyzetből? Jó lenne, ha valaki személyesen segítene eligazodni a jogi útvesztőben? Kattints ide, s nézd meg, hogyan tudok neked személyesen is segíteni!