November 17. a Koraszülöttek Világnapja. Lehet, hogy téged nem érint ez a nap, de nagyon sok családnak bizony nehéz heteket, hónapokat okoz: embert próbáló időszakok, aggódás, félelem, izgulás, csalódások, új remények… sokszor évekig elkíséri a családot a koraszülés és az ebből adódó következmények.
Ilyen helyzetben nagyon fontos, hogy az elejétől fogva a picire tudjon koncentrálni a család, s ne kelljen a mindennapi túléléshez szükséges speciális információkat külön utánjárás és energiabefektetés révén megszerezni.
Ebben szeretnék most segíteni: összegyűjtöttem néhány hasznos munkajogi és TB információt a korababák szüleinek, köszönöm, ha megosztjátok, hogy minél többekhez eljuthassanak a hasznos információk!
Emelt családi pótlék igénylése
Magasabb összegű családi pótlék igénylésekor a kérelemhez csatoljátok a babát kezelő szakorvostól az igazolást a tartós betegségről vagy fogyatékosságról, (ide tartozik az 1500 gramm születési súlyú koraszülött gyermek 3 éves koráig) ez az ún. 5/2003. (II. 19.) ESZCSM rendelet alapján kiadott orvosi igazolás. A magasabb összegű családi pótlék 2019-ben 23.300 Ft, gyermeket egyedül nevelő szülő esetén 25.900 Ft.
CSED vagy táppénz?
A gyermekápolási táppénz koraszülöttekre vonatkozó speciális szabályozása, hogy az 1500 gramm alatti születési súlyú babák esetében lehetőség van a koraszülött baba kórházi tartózkodásának ideje alatt gyermekápolási táppénzt igénybe venni, és a CSED folyósítását csak a hazatérés napjától igényelni. Az így később megkezdett vagy megszakított CSED-et maximum a gyermek 1 éves koráig lehet folyósítani, tehát ez a pénz nem veszik el!
A gyermek születése esetén az apát megillető pótszabadság
A Munka törvénykönyve alapján gyermek születése esetén 5, ikergyermekek születése esetén 7 munkanap pótszabadság illeti meg az apát. A pótszabadságot apuka legkésőbb a szülést követő második hónap végéig az ő kérésének megfelelő időpontban veheti igénybe (ez nem csak a korababáknak jár, de jó tudni róla, hogy apa is otthon maradhat néhány napot segíteni).
Plusz pótszabadság mindkét szülőnek
A Munka törvénykönyve alapján a gyermek után járó pótszabadság további 2 nappal nő, ha a gyermek tartósan beteg vagy fogyatékos (s ugye a 1500 gramm születési súlyú babák ilyen besorolást kapnak), s ez a + 2 nap tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekenként a munkavállaló édesanyát is megilleti (ennek kiadására akkor kerül majd sor, ha a fizetés nélküli szabadsága lejárt, csak azt megszakította, hogy visszatérjen dolgozni).
Fizetés nélküli szabadság a 3. életév után is
Amennyiben a tartósan beteg vagy fogyatékos besorolás megmarad a gyermek 3 éves kora után is, jogosult a munkavállaló (azaz az édesanya vagy az édesapa is) további fizetés nélküli szabadságot igénybe venni az Mt. 130. §-a alapján a gyermek 10. életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély, gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt. Ezt a 3. évig járó fizetés nélküli szabadság vége előtt 15 naptári nappal kell igényelni.
Emellett még érdemes utánajárni a következő juttatásoknak, támogatásoknak:
- Gyermek otthongondozási díja
- Közgyógyellátási igazolvány
- Parkoló kártya igénylése
- Utazási kedvezmény
- Utazási költségtérítés a koraszülött babáját anyatejjel tápláló anyukának
- Anyatej- és tápszerellátás
- Korai fejlesztéshez állami normatíva