Közeledik a gyereknap, s talán már te is gondolkozol, hogy mit is ajándékozz a gyermekeidnek.
A szeretettel kiválasztott, hasznos, értékes ajándékon túl van még egy szempont, amit a mai írásommal szeretnék a figyelmedbe ajánlani: válassz úgy, hogy egy vállalkozó édesanyát és a vállalkozását segíted az ajándékozással.
A mai cikkemben 3 ilyen, anyukák által alapított és vezetett vállalkozást mutatok be.
“A Borcsa’s Books 2019 elején “született”, és Usborne gyermekkönyvek forgalmazásával foglalkozik. Bizonyára sokaknak, akik velem egykorúak, és a ’80-as évek végén kezdtek el angolt tanulni, ismerős az angol kiadó (főleg a picture dictionary-k miatt…). – mesél Holka Borcsa a kezdetekről.
“Nekem is volt anno több Usborne könyvem, és megörültem, amikor a kiadványokat egy barátnőmnél megláttam. Nézegetni kezdtem őket, és teljesen beléjük szerettem – azt vettem észre, hogy heti rendszerességgel rendelek egy-két könyvet a kisfiamnak. Amikor belevágtam az üzletbe, ez volt a fő indíttatásom: hiszek abban, hogy ezek a könyvek értéket közvetítenek, igényes, szép darabok, melyeket bárki nyugodt szívvel adhat a gyermeke kezébe.”
– Kiknek ajánlod a könyveket? Csak angolul már tudók használhatják?
“A Usborne könyvek pici baba kortól egészen fiatal felnőtt korig megtalálják célcsoportjukat. A kínálatban szerepelnek a különböző interaktív könyvek (zenélős, labirintusos, feladatmegoldós, színezős, matricás) mellett a szépen illusztrált klasszikus tündérmesék, az ismeretterjesztő könyvek, illetve az angolul tanulóknak szóló kiadványok, mint a képes szótárak, vagy a különböző tanulási szinten állóknak szóló olvasmányok. A kicsiknek szóló könyvekhez nem kell angoltudás – vagy minimális – a nagyobbaknak szólókhoz (8+) már azért ajánlott, de ebben a korban már a legtöbb gyerek ismerkedik az angollal.”
– Mesélj egy kicsit magadról, hogyan dolgozol, hogy telnek a napjaid?
“A vállalkozásom mellett teljes állásban dolgozom is – egy telekommunikációs vállalat üzletfejlesztési osztályvezetője vagyok. Mindennapos munkám mellett igazi kikapcsolódás elmerülni a Usborne könyvek színes világában, végiggondolni, hogy a vásárlóim gyerekeinek mi lenne a legjobb ajánlat, elkészíteni a könyvismertető videókat… A napjaimat szigorúan beosztom, mert a munkám mellett egy hétéves kisfiú anyukája vagyok, aki azért gondosan elfoglalja minden szabadidőmet – amit nagyon élvezek, az az, hogy a Usborne könyveket rajta tudom “tesztelni”, és már sokat segít is nekem a Facebook oldal gondozásában, az ajánlókban, videókban.”
A Cseppke Webáruház 2013-as megnyitása óta azon fáradozik, hogy termékei révén megkönnyítse az édesanyák életét. Tulajdonosai, Giret Fruzsi és Laár Györgyi először babasálak tervezésébe fogott, de nem sokkal később nekiláttak, hogy kifejlesszék a kamáslis tipegőhálózsákot, ami radikális változást hozott a kisgyerekes családok életébe.
– Mit kell tudni a tipegőzsákokról?
“Ez a termék több problémát old meg egyszerre: kényelmes kialakítása, valamint a kicsik szívéhez közelálló design-ja jóvoltából eloszlatja a totyogók hálózsákokkal szembeni ellenállását (ami a zárt, mozgást gátló babahálózsákokkal szemben egy izgő-mozgó kicsitől teljesen jogos). Az általa nyújtott egyenletes hőérzet és kényelem révén pedig megszünteti a nyugtalan éjszakák problémáját, így az addig éjszakánként sokszor megébredő kisgyermek az esetek többségében Cseppke tipegőhálózsákkal végigalussza az éjszakát. A Cseppke által kínált tipegőhálózsákok pár hónapostól egészen 7-8 éves korig nyújtanak pihe-puha ölelést éjszakára. A termékek sikerének legfőbb titka a kifejezetten Cseppke fejlesztésű kamásli, amely éjszakára zoknivá alakítva talp felől is melegíti a kicsit, míg nappal kinyitva passzéként funkcionál a gyermek bokáján. 25 000 kisgyermek, anyuka és család próbálta már és bizonyítja, hogy a Cseppke magas minőségű, gyönyörű kivitelezésű és praktikus termékei valóban megszolgálják a beléjük fektetett bizalmat.
– Hogy indult el a Cseppke, honnan jött egyáltalán ez az ötlet?
“A Cseppke webáruház a megalakulását egy egészen hétköznapi, sok-sok anyukát érintő ellentmondásnak köszönheti.” – meséli Fruzsi. “Kisbabám születése után egészen hamar rájöttem, hogy az addigi életem, beleértve a napi 8-10 vagy akár több órát is megkövetelő multis munkámat is, már nem működtethető tovább. Kényszerből lettem vállalkozó tehát annak reményében, hogy gyermekem igényeit rugalmas munkaidő-beosztással könnyebben ki tudom elégíteni. Reklámszövegíróként első dolgom volt a márkanév és logó megalkotása, a termékek tervezéséhez azonban már segítséget kértem barátnőmtől, Laár Györgyi jelmeztervező-illusztrátortól, ekkor még azt hittem: ideiglenesen.”
Ám ez csak a történetük legeleje volt, hiszen ekkor indult el kettejük együttműködése, amely számukra is meglepően sok felfedezést és kreatív energiát hozott és tartogat a mai napig. Első befektetésként Fruzsi az akkori kedvesétől egy hőprést kért karácsonyra, amivel nyálkendőiket meg tudták nyomni, néhányezer forintos megtakarításukból anyagokat vásároltak, ám ezen felül már “csak” sok-sok munkára, akár éjszakázásra volt szükségük, és webáruházuk néhány hónap múlva megnyithatta virtuális kapuit. Az azóta eltelt hat év alatt elérték, hogy a Cseppkét legfőképp álomminőségű termékeiről lehet beazonosítani. Ám Fruzsi és Györgyi a márka egyéb megmozdulásaival, akcióival is folyamatosan igyekeznek mindig valami új, valami egyedi létrehozására.
“Most éppen a 2019-es gyereknapi akciónkban a vásárlóink gyermekeinek hirdetünk rajzversenyt. A fődíj pedig nem más, mint az általunk kiválasztott győztes gyermekrajzból készített egyedi Cseppke tipegőhálózsák! Szeretnél egy ilyet Te is gyermekednek? Akkor kattints a játék oldalára és olvasd el a részleteket!”
S hogy a kényelmes, nyugodt alvás előtt még egy mese beleférjen, ismerkedjünk meg Tina Markus írónővel, s az általa ajánlott mesékkel: “Tina Markus írónő vagyok, és elvarázsolt történeteket írok éhes lelkűeknek. Meséimmel segítek a gyerekeknek megtalálni a helyüket abban a világban, amit a felnőttek már annyira más szemmel látnak. Vidámsággal, kreativitással, és egy kis varázslattal csempészek megértést a kis szívekbe, hogy könnyebben teljenek a mindennapok, akár kis óvódásról, akár kiskamaszról van szó.
Első könyvem kifejezetten rövid meséket tartalmaz, egészen piciknek. Hogy miért fontos ezekkel kezdeni? Egyre gyakrabban tapasztalom, hogy a szülők nehezen tudják bevonni az olvasás élményébe a legkisebbeket. Pedig a saját hangon elmondott, ölbe bújósan meghallgatott mesék olyan kapcsot alakíthatnak ki a szülő (vagy a nagyszülő) és a gyerek között, amit semmi más nem pótolhat. Az izgő-mozgó piciket nehéz lekötni, ezért könnyű, gyors, élvezetes mesékkel kell közelíteni hozzájuk.
Az “Adventi Mesék” című kötetem ugyan az őszi – téli erdőt idézi meg, de alkalmas arra, hogy egy kétévesforma gyereknek már elmondjunk belőle egy-egy mesét. Pont azokat a problémákat érintik ezek a történetek, amik ezt a korosztályt gyakran foglalkoztatják: félelem a sötétben, kistestvér érkezése, közös játék, osztozkodás a barátokkal. Ezért bízom benne, hogy nem csak advent idején okoz majd örömöt a sok apró történet.
Az “Adventi Mesék” e-könyvben jelent meg, ami talán nem megszokott egy gyerekkönyvtől. Mégis arra biztatok mindenkit, hogy bátran tegyen egy próbát az e-könyvek világával. Mennyire nagyszerű lehet az, ha éppen a buszon ülve, vagy a játszótéren egy nagy szaladgálás utáni pihenőnél, vagy éppen a doktor néninél várakozva nem kellene olyan sokat gondolkozni azon, hogyan kösd le a gyereked! Csak előveszed a telefonod, és máris ott van rajta sok-sok mese. Könnyedén, egy kattintásra. Így alakulhat át a mobilod egy varázslatos kulccsá, amely a közös mesélés világába vezető ajtót nyitja majd.
Hiszem, hogy az olvasás, a történetek varázsa képes szebbé tenni, vagy legalább jobban megérteni az életünket. Ezért nem csak a legkisebbeknek, hanem a kiskamaszoknak is írok. Leginkább hajnalban, madárcsicsergés és kávé mellett, amikor még könnyű elképzelni, hogy az előttem álló napból bármi lehet.
A te napod ma milyen lesz? Remélem, gyerekkel összebújós, együtt-olvasós.”