Sokszor fordul elő egy anyukával, hogy a gyermekszülés után nem szeretne a régi helyére visszamenni dolgozni, hanem valamilyen vállalkozást fontolgat… és ezzel egy időben millió kérdés merül fel. A jogi tanácsadásaim során egyre többször szembesültem azzal, hogy ilyen témában is segítséget várnak az ügyfeleim, de sem a könyvelés, sem az adózás nem az én szakterületem.
Így évekkel ezelőtt megkerestem a megfelelő specialistát, aki már sok-sok volt ügyfelemet indította útjára nélkülözhetetlen tanácsaival a “vállalkozóság” útján. Természetes volt, hogy előbb vagy utóbb őt is bemutatom nektek a dolgozó anyukákat ismertető interjúsorozatomban.
Ki is az a Számpatikus, “az online bizniszek adózási szakértője”, aki a kisvállalkozásokat segíti az adózás bürokratikus útvesztőjében?Mesélj magadról, kérlek!
Fülöp Olga vagyok, a Számpatikus, és ahogy egyik ügyfelem jellemzett: “az anyabarát könyvelő”. Okleveles közgazdász, mérlegképes könyvelő végzettséggel és nem utolsó sorban két kis sráccal rendelkezem.
Miért választottad ezt a szakmát?
Már általános iskolában tudtam, hogy nekem valami adminisztratív szakma feküdne, ezért is mentem közgazdasági középiskolába. Ott nagyon megszerettem a számvitelt, és már akkor eldöntöttem, hogy egyszer könyvelő leszek. Egyetemen pénzügy-számvitel szakon végeztem, és amikor megszereztem az első munkaévnyi tapasztalatomat, egy kis könyvvizsgáló céghez kerültem könyvvizsgáló asszisztensként. Ekkor vágtam bele a mérlegképes tanfolyamba, amit egy év intenzív tanulás után sikeresen el is végeztem.
Hogy mit szeretek benne? Mindig is jó voltam matekból, gyerekként nyaranta többször is jártam egy hiper-szuper matektáborban. Nagyon megszerettették velem a számok világát, és ez most is nap mint nap lökést ad számomra.
Miért lehet hasznos a programod egy dolgozó maminak?
Amikor megszületett első kisfiam, én is szembesültem a kismamákat leggyakrabban érintő “munkahelyi problémákkal”. Hiába szerettem volna 1 éves kora után visszatérni a régi munkahelyemre, a megbeszéltekkel ellentétben ott csak egy teljesen más munkakörben lettek volna hajlandóak alkalmazni. Azt is csak azért, mert nem mondhattak fel, de később mégis találtak okot a rendkívüli felmondásra. Ekkor döntöttem el, hogy vállalkozást indítok.
Ha te is hasonló cipőben jársz, akkor én abban tudok neked segíteni, hogy választ kapj mindenféle vállalkozás indítási-adózási kérdésre: Mik a cégalapítás pontos lépései, milyen adókat kell fizetned és mikor? Egyáltalán melyik vállalkozási forma lenne számodra a kedvező? Mennyit fogok adózni, ha egyéni vállalkozó leszek, és mennyit ha Bt.-t, Kft.-t alapítok? ÁFA-s legyek vagy mentes? Mi az az adóelőleg?
Mi a hitvallásod?
Régi vágyam, hogy minden vállalkozó, vállalkozni vágyó ember számára közérthető nyelvre fordítsam le a számviteli, adózási szabályokat. Az én hitvallásom, hogy mindenki képes elsajátítani ezt az alapvető tudást, hogy követni tudja napi szinten pénzügyeit, csak akarat és egy kis nyitottság szükséges a tanulásra.
Te milyen dolgozó mami vagy? Mi jellemző rád?
Én annyira pörgős vagyok, hogy erre folyamatosan rácsodálkoznak az ügyfelek és a kollégák is. Folyamatosan több szálon futnak a gondolataim, „multi-tasking” üzemmódban dolgozom. Ez persze sokszor hátrány, de a munkában mindenképpen előny, főleg, amíg imádom, amit csinálok.
Mire vagy a legbüszkébb?
Több dolog is van, amire nagyon büszke vagyok. A gyermekeimen túl arra, hogy sikerült egy stabil kis könyvelőirodát létrehoznom és néhány év alatt munkatársaim is lettek. E mellett a Minősített Könyvelők Egyesületének felügyelő bizottsági tagja is vagyok, valamint saját tréningeket, tanfolyamokat szervezek.
Szerepeltem már a televízióban szakértőként, illetve többször adtam elő már közel 1000 fős konferencián is. Talán ezek voltak eddigi munkásságom legfőbb mérföldkövei.
Hogyan egyezteted össze a munkát és a családi életet?
Mint minden dolgozó mami, sokszor nehezen. Mivel az én szakmámban szoros határidőkkel dolgozunk, ezért vannak olyan időszakok, amikor nélkülözniük kell anyát. A nagyobbik már gyönyörűen tudja, hogy mit jelent minden hó 20.-a a naptárban. Viszont egy-egy adózási határidő után mindig igyekszem számukra ezt a hiányt kompenzálni azzal, hogy szervezek olyan programokat, amikor együtt lehetünk, akár kettesben, akár hét közben, munkanapokon, hiszen egy vállalkozó ezt is megteheti.
A gyermekeid mennyire értik, hogy mi a munkád? Mit gondolnak róla?
A nagyobbik 7,5 éves, a kisebbik most lesz 5. Tudják, hogy könyvelő vagyok és vállalkozó. Próbáljuk őket úgy nevelni, hogy már most értsék ezeket a fogalmakat. Be szoktak járni hozzánk az irodába, és egyelőre még nagyon lelkesek, mert folyamatosan szeretnének ők is segíteni.
Van-e valami trükköd, titkod, amit dogozó mamiként alkalmazol, s megosztanál velünk?
Nincs különösebb trükköm, amit meg tudnék osztani. Talán annyit tanácsolnék a hozzám hasonló cipőben járó keményen dolgozó anyáknak, hogy dobják (szervezzék) ki a felesleges dolgokat (főzés-takarítást-vasalás stb…), valamint, hogy merjenek segítséget kérni és elfogadni! Nálunk például az egyik nagymama közel lakik, és ő rengeteget segít, szinte bármikor rá tudjuk bízni a fiúkat. E mellett a párom is sokat segít a háztartásban is és a gyerekek logisztikájában is (foci edzésre rendszeresen ő viszi a nagyobbat, pedig volt időszak, amikor őt nem is látták a foci pálya közelében, csak engem).
Ha már te is kacérkodsz a vállalkozóvá válás gondolatával, de nagyon misztikus ez az egész még számodra, és a fejed is tele van már mindenféle infóval, amit a neten olvastál illetve “jóbarátoktól” hallottál, akkor szeptember 28.-i Alapozó tréningem pont neked szól: http://szampatikus.hu/go/alapozo-trening/