Quantcast
Channel: Egyéb | Dolgozó mami
Viewing all articles
Browse latest Browse all 105

Magyar főnöktipológia, avagy alkalmazkodni arany

$
0
0
Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

Ha alkalmazottként dolgozunk, akkor bármennyire is szeretnénk, nem kerülhetjük meg azt a tényt, hogy van egy főnökünk. S ha van egy főnökünk – esetleg szerencsétlenebbeknek több is egyszerre – bizony nem árt kijönni vele, ha nem akarunk túl gyakran munkahelyet váltani.
Ha a főnökünk mellett aranyéletünk van, akkor sem lehetünk biztosak abban, hogy ez így is marad a jövőben: a vezetők manapság könnyen jönnek-mennek. Attól függően, éppen milyen széljárás uralkodik a cégnél, új tulajdonos van-e, aki hozza magával a bejáratott vezetői gárdáját, vagy éppen elcsábították szeretett főnökünket máshová, egy vonzóbb állásba, s mi újat kapunk.


Nézzük tehát, milyen főnök-típusokkal hozhat össze a sors minket, s hogyan kezeljük őket. (FIGYELEM: A cikkben előforduló főnök típusok nem a képzelet, hanem a valós élet szülöttei, így bármiféle hasonlóság esetén ne a véletlenre, hanem saját magunkra vagy a szűkebb környezetünkre gyanakodjunk!)

1. Maximalista
Bármi is készül, éves jelentés vagy szórólap, céges vacsorára menükártya vagy faliújság az üzemi konyhába, csak a tökéletes verziót fogadja el. Mivel önmagával szemben is maximalista, a beosztottjaitól is ezt várja el. Aki hibázik, kap még egy esélyt, de másodszorra már elásta magát a főnök előtt. Általában reggeltől estig és hétvégén is dolgozik, magánélete kevés, vagy nincs is. Csak a munkának él.

Ha jól teljesítesz, s te is a maximumot hozod, nagyszerű életed lehet mellette. Bármit is adsz ki a kezedből, háromszor ellenőrizd át! Gondolkodj az ő fejével, s úgy tekints a munkádra, mintha ő ítélné meg.

2. Haver
Ő a jó fej, a barátkozós típus, mintha nem is főnök lenne, hanem egy közülünk. Veregeti a vállakat, összekacsint a többiekkel, s együtt iszik a csapattal munka után a bárban, minden beosztottjának ismerőse a Facebook-on, s szeret mindent tudni róluk. Sokszor éppen kinevezett, korábbi beosztottról van szó, aki még nem tudja, hogyan is kezelje az előléptetésből adódó hierarchiai különbséget, vagy olyan vezetőről, aki nem tudja, nem akarja felvállalni a beosztásából adódó felelősséget és kellemetlen döntéseket, és inkább a beosztottjaihoz, mint a cég vezetőségéhez húz.

Alapvetően jó is lenne egy ilyen főnök, de a haverságnak egyszer biztos vége lesz, és utána keményen kell dolgozni. Szintén kellemetlen perceket okozhat, ha főnökként kell – sokszor felső utasításra – döntéseket hoznia, amivel ő nem ért egyet, s így, két tűz közé szorulva nem a te javadra fog dönteni. Mert mégiscsak védi a saját pozícióját. Így jobb, ha nem avatod be teljesen a magánéletedbe, és megpróbálsz egy egészséges főnök-beosztott szinten maradni.

3. Anyáskodó
Általában női vezetőknél fordul elő ez a magatartás, de lehet akár férfi is. Gyermekként kezel téged, mindenáron gondoskodni akar rólad. Ha reggel karikás szemekkel jössz be, máris leül melléd, megkérdezi, mi a gond, ha pedig eltüsszened magad, máris mondja, mit kéne vásárolnod a gyógyszertárban, s naponta hányszor kell bevenned a kanalas orvosságot.

Nem mindenkinek zavaró ez a gondoskodás, de ha már van édesanyád, nem biztos, hogy kell még egy… Szakmai fejlődést ritkán várhatsz el az ilyen vezető mellett, kivéve, ha bebizonyítod neki, hogy felnőttél, és nem kell gyermekként kezelni téged többé. Ekkor hagy egyedül is felelősségteljes feladatokat végrehajtani.

4. Mikromenedzser
Minden egyes lépést és munkafolyamatot maga ellenőriz, soha semmit sem ad ki a kezéből, mindenbe beleszól, mindent látni, tudni akar. Apró-cseprő ügyekkel tölti az idejét, ahelyett, hogy a vezető feladatokra, a stratégiára figyelne. Ha ő a cégvezető, a cég előbb vagy utóbb halálra van ítélve.

Ez a fajta vezető csak akkor tud bármit is kiengedni a kezéből – s akkor is csak nagy nehezen –, ha megbizonyosodott róla, hogy pont úgy végzed el, ahogy ő csinálná. Tudd meg pontosan, hogyan szeretné a feladatot végrehajtani, s a szerint cselekedj.

5. A tolvaj
Bármit lenyúl, legyen az egy más által kitalált ötlet, az elvégzett munka eredménye, vagy akár a cég vagyona. Úgy véli, hogy ami az ő területén van, az az övé, az ő tulajdona, neki az jár. Így szívesen büszkélkedik sajátjaként beosztottai eredményeivel a vezetői meetingeken, az ötleteiket is szívesen sajátjaként adja elő, és attól sem riad vissza, hogy a cég pénzével sajátjaként gazdálkodjon: itt egy fals költségszámla, ott egy cégesnek álcázott magánvacsora…

Hosszútávon bosszantó, hogy bármit is teszel, ő kapja a dicséretet érte, vagy hogy számodra egyértelműen „viszi haza” a cég pénzét, miközben költségcsökkenésre hivatkozva megvonják a céges kávét és eltörlik a céges karácsonyi vacsorát. Ha a tolvaj főnök felettese átlátja a piszkos ügyeket, s megelégeli a vezető magatartását, talán eltávolítja, de ez sajnos ritkán fordul elő. Így marad neked a döntés: tűröd továbbra is, vagy megpróbálod a felsőbb vezetésnek finoman az értésére adni, hogy mi a saját teljesítményed, ötleted, s mi a főnöködé.

6. A férfivé vált menedzsernő
Nadrágkosztüm, rövidre vágott haj, erős parfüm. Szigorú tekintet, férfias, kemény viselkedés, a nőiesség legkisebb jele nélkül. Ő így tudott csak boldogulni a céges hierarchiában, és azért, hogy a férfivezetők komolyan vegyék, egy lett közülük.

Fura jelenség, de ha nem zavar téged – elvégre nem legjobb barátnőt és gondoskodó anyukát keresel a mmunkahelyeden – jól el lehet dolgozni az irányítása alatt, hiszen ő is mindent úgy csinál, mint egy átlagos férfi vezető, azt meg már ismerjük, ugye? Ha azonban a beosztottjaiban nem ismeri el a nőt és a kisgyermekes anyát, nem veszi tudomásul a nehézségeiket, és nem hajlandó némi női szolidaritást felmutatni, csak az Egyesült Államok első női külügyminiszterének, Madeleine Albright híres mondásával vigasztalhatod magadat: „Külön hely van fenntartva a pokolban azoknak a nőknek, akik nem segítik egymást”.

7. A dilettáns
Akár úgy került a vezetői székbe, hogy valakinek a valakije, akár szerencsés véletlenek folytán, egy biztos: halvány lila dunsztja nincs arról, mi folyik az osztályán. Nem ért a területéhez, ám ezt rövidebb-hosszabb ideig leplezni tudja. Ha némileg intelligens, ezt igyekszik titkolni, s a beosztottjaival végeztet minden munkát, s csak a végeredményen változtat némi apróságot, tekintélye megőrzése végett. Ha kevésbé okos, nyíltan vállalja, hogy nem ért semmihez, de közli is rögtön, hogy vezetőként nem is ez a dolga, ő csak irányít!

Ha felelősséget és sok munkát, sok tapasztalatot szeretnél, egy ideig jó az ilyen vezető mellett dolgozni, mert hamar megkaphatod az ő feladatait is. Hosszabb távon azonban nem túl motiváló, hogy ő veszi fel a menedzseri fizetést, te meg a saját kis beosztotti béredért tolod az egész szekeret egyedül.

+1 A VEZETŐ (csupa nagy betűvel)
Konkrét elképzelései vannak arról, mi a célja, a feladata a vállalaton belül, s ezt egyértelműen el is tudja mondani a csapatának, akik megfelelő információt és támogatást kapva teljesítik a feladataikat. Nem lóg a nyakukon, nem ellenőrzi őket fél percenként, nem ő maga akar minden feladatot megoldani, hanem olyan embereket válogat ki a csapatába, akiknek tud és mer delegálni, mert bízik bennük. Így ő a saját vezető feladataira koncentrál, s csak akkor van a csapatával, ha szükség van rá. Felelősséget vállal a saját tetteiért és a csapatáért is, ha ő maga hibázik, képes őszintén beismerni. Elismeri az emberei munkáját, rendszeresen megdicséri és motiválja őket.

Ritka példány, de nem halt még ki. Ha eggyel is találkozunk, vigyázzunk rá nagyon, becsüljük meg!

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 105